Instrukcje obsługi i tabele kodów do pilota uniwersalnego
Większość urządzeń w naszym domy obsługiwana jest przez pilot zdalnego sterowania. Do wydawania poleceń i regulacji wykorzystuje się zdalną komunikację za pośrednictwem fal radiowych lub podczerwonych. Aby urządzenia te mogły prawidłowo odróżniać przychodzące do nich sygnały, każdy producent stosuje do swoich modeli inny sposób kodowania sygnału. Taka różnorodność powoduje jednak pewne utrudnienia dla właścicieli sprzętu.
Pilot narażony jest na wiele uszkodzeń mechanicznych: upadek, zalanie wodę, wycieranie się warstwy grafitu w często używanych przyciskach. Aby zaoszczędzić oryginalne piloty i uprościć obsługę domowych urządzeń audio-wideo można dokupić taniego pilota uniwersalnego, który przejmie funkcje kilku posiadanych pilotów.
W sprzedaży dostępnych jest wiele różnych modeli pilotów uniwersalnych, różnych producentów, które w większym lub mniejszym stopniu zastępują piloty oryginalne. Aby pilot taki mógł obsługiwać nasze domowe urządzenia trzeba go najpierw zaprogramować. Polega to na wpisaniu do pamięci pilota specjalnego kodu dostępnego w tabeli kodów, będącego informacją dla pilota uniwersalnego który model ma naśladować.
Bez posiadania instrukcji obsługi i tabeli kodów, pilot jest zazwyczaj bezużyteczny, dlatego przedstawiam na tej stronie instrukcje do najpopularniejszych na naszym rynku pilotów.
WUR 606B
WUR 606B
ZAAPPING COSMOS
ZAAPPING COSMOS
BW5080E - Remote Master 500
BW5080E - Remote Master 500
BW6010E - Remote Master 1000
BW6010E - Remote Master 1000
RCBW0200 - 8 Way
RCBW0200 - 8 Way
ERC 700
ERC 700
PRC 1012
PRC 1012
OSCAR
OSCAR
MAK 2000
MAK 2000
Venus (odpowiednik MAK)
Venus
Philips SBC RU430
Pilot uniwersalny to taki który z założenia ma służyć do obsługi wielu różnych urządzeń: telewizorów, magnetowidów, tunerów satelitarnych, zastawów audio, odtwarzaczy CD, DVD i innych. Aby pilot mógł odsługiwać konkretny typ i makę sprzętu należy go wcześniej zaprogramować. Najczęściej razem z pilotem jest specjalna tabela kodów w której są podane kody dla różnych marek sprzętu. Poprzez wpisanie tego kodu pilot przejmuje funkcje oryginalnego pilota. Kod jest 3 lub 4 cyfrowy w zależności od producenta pilota. Sposób jego wprowadzenia i tabele kodów są w podanych niżej instrukcjach. Jeśli nie można znaleźć na liście wybranego modelu sprzętu lub gdy pilot nie realizuje wszystkich funkcji trzeba spróbować inny kod dla danej marki lub wykonać procedurę automatycznego przeszukiwania kodów ze wszystkich jakie dany pilot potrafi obsłużyć.
Ciekawą funkcją w niektórych pilotach jest możliwość "uczenia się". Pilot taki kopiuje sygnały dla poszczególnych przycisków od pilota oryginalnego, jednak w tym przypadku trzeba posiadać pilot oryginalny.
Zaletą pilotów uniwersalnych jest obsługa wszystkich posiadanych w domu urządzeń jednym pilotem. Oszczędzamy w ten sposób również piloty oryginalne, gdyż ciągłe naciskanie powoduje wycieranie się warstwy grafitu na najczęściej używanych przyciskach i w końcu pilot przestaje reagować na nie.
Pomimo swojej uniwersalności często pilot nie jest dokładnym odpowiednikiem oryginalnego. Może nie mieć niektórych rzadziej używanych funkcji lub niektóre funkcje są dostępne pod innymi przyciskami niż oczekuje tego użytkownik. Przed zakupem pilota uniwersalnego lepiej jest poszukać pilota zamiennego, który wiernie naśladuje oryginał i czasem jest nawet do niego podobny, więc nie trzeba zmieniać przyzwyczajeń.